niedziela, 3 grudnia, 2023
AktualnościAktualności z PrzasnyszaGaleria

Święcenie pokarmów w parafii św. Wojciecha [ZDJĘCIA]

W sobotę, 16 kwietnia wierni z parafii św. Wojciecha w Przasnyszu udali się do swojego kościoła, aby poświęcić wielkanocne pokarmy.

 

Co obowiązkowo powinno być w koszyczku wielkanocnym?
Jajko – symbol nowego życia. Najpopularniejszy symbol Wielkanocy, choć najpóźniej stało się elementem wielkanocnej święconki. Dodawane w formie ugotowanych na twardo jaj, ozdobnych wydmuszek lub drewnianych pisanek.
Chleb – we wszystkich kulturach to pokarm, który zapewnia przetrwanie. Gwarantuje życiowy dobrobyt. W tradycji chrześcijańskiej symbolizuje ciało Pana Jezusa. Przed wielkanocnym śniadaniem, dzielimy się kawałkiem poświęconego chlebka.
Wędlina lub kiełbasa, czyli wyroby z wieprzowiny. Mięsne produkty mają przynieść nam zdrowie i oznaczają dostatek oraz płodność. By tradycji stało się zadość, warto z pomocą odpowiednich maszynek do mięsa przygotować swojską kiełbasę lub domowej roboty szynkę.
Baranek – symbolizuje zwycięstwo życia nad śmiercią oraz dobra nad złem. Baranek z czerwoną chorągiewką jest symbolem Zmartwychwstałego Chrystusa, a ten wykonany z masła, cukru, marcepanu czy ciasta chlebowego – pokorę i łagodność.
IP, WS
Fot. WS