poniedziałek, 2 października, 2023
AktualnościAktualności z PrzasnyszaGaleria

Święto Wojska Polskiego w Przasnyszu [ZDJĘCIA]

Tradycyjnie, w połowie sierpnia wraz z Wojskiem Polskim świętujemy zwycięstwo polskiego oręża w Bitwie Warszawskiej 1920 roku, zwanej też Cudem nad Wisłą. Jest to szczególny czas dla żołnierzy oraz całego polskiego społeczeństwa, będący okazją do manifestowania patriotyzmu i przywiązania do wspaniałych tradycji.

W dniu 14 sierpnia uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się o godzinie 10:00 Mszą Świętą w kościele Ojców Pasjonistów w Przasnyszu. Podczas nabożeństwa sprawowanego przez Ojca Wiesława Wiśniewskiego, proboszcza parafii św. Stanisława Kostki, w szczególny sposób modlono się za polskich żołnierzy. Wierni objęli modlitwą zarówno tych, którzy w wojnie polsko-bolszewickiej powstrzymali barbarzyńską nawałę ze wschodu, jak i wszystkich którzy dzielnie służyli Ojczyźnie na przestrzeni wieków i obecnie.
W uroczystościach uczestniczyły delegacje władz Powiatu Przasnyskiego, Miasta Przasnysz, pozostałych samorządów powiatu, a także służb mundurowych. Starostwo Powiatowe w Przasnyszu reprezentowali Starosta Krzysztof Bieńkowski, Wicestarosta Waldemar Trochimiuk oraz Przewodnicząca Rady Powiatu Katarzyna Wróblewska. Obecni byli również Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Minister Rafał Romanowski oraz posłowie na Sejm Rzeczypospolitej Anna Ewa Cicholska i Arkadiusz Iwaniak. Uroczystość uświetniła muzyka w wykonaniu Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Przasnyszu.
Ważnymi punktami niedzielnej uroczystości było wręczenie aktów mianowań, medali oraz podziękowań, Apel Pamięci z okazji święta Wojska Polskiego, salwa honorowa oraz złożenie znicza pod płytą upamiętniającą postać płk dypl. Adama Ignacego Koca, który wyzwolił Przasnysz spod bolszewickiej okupacji. Specjalne odznaczenia i podziękowania 2. Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu z rąk Dowódcy Ośrodka płk dypl. Bogusława Postka otrzymali minister, posłowie oraz władze samorządów powiatu przasnyskiego.
Starosta Powiatu Przasnyskiego Krzysztof Bieńkowski podziękował służącym w Wojsku Polskim, które jest synonimem polskiej wolności i niepodległości oraz wyraził dumę i wdzięczność, że stacjonuje ono właśnie w Przasnyszu, w Powiecie Przasnyskim. Podkreślił, że Polska zawsze miała dzielnych wojów, którzy potrafili stanąć w obronie słabszych i w obronie wartości. Na zakończenie swojego przemówienia, Starosta w imieniu własnym, Wicestarosty Waldemara Trochimiuka oraz Przewodniczącej Rady Powiatu Katarzyny Wróblewskiej, życzył żołnierzom oraz ich rodzinom dobrego święta. Święta, które jest zarówno symbolem zwycięstwa nad złem – bolszewizmem oraz świadectwem wspaniałości polskiego oręża.

IP, SPP