Szczątki żołnierza z czasów I Wojny Światowej

 

W Nowej Suchej podczas prac ziemnych przy torowisku odkryto szczątki ludzkie. Z ustaleń wynika, że należą one do żołnierza armii królestwa Wirtembergii.

Podczas prac ziemnych przy torowisku w Nowej Suchej natrafiono na ludzkie szczątki. Z wstępnych ustaleń wynika, że należą one do żołnierza armii królestwa Wirtembergii, poległego prawdopodobnie w grudniu 1914 lub styczniu 1915 roku podczas działań wojennych prowadzonych na tym terenie. W czynnościach brał udział również Michał Górny, dyrektor Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

Na miejscu pracowali policjanci z grupy dochodzeniowo-śledczej, technik kryminalistyki. Obecni byli również Komendant Powiatowy Policji w Sochaczewie insp. Michał Safjański i asesor Prokuratury Rejonowej w Sochaczewie. Po wydobyciu szczątków przeprowadzono oględziny.

Podczas eksploracji okazało się, że oprócz szczątków żołnierza w ziemi były jeszcze elementy umundurowania i wyposażenie wojskowego. W wyniku prac zabezpieczono skorodowany bagnet wzór 1898 z elementami pochwy, elementy obuwia, skórzanego pasa i pikielhauby, guziki i haki mundurowe, a także trzy ładownice z nabojami. W standardowym wyposażeniu żołnierze mieli dwie ładownice, więc ich nadprogramowa ilość może świadczyć o przygotowaniu do intensywnego okresu walk. Znalezione przedmioty zostały przekazane do konserwacji i depozytu Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Szczątki zostały zabezpieczone i teraz oczekują na decyzje organów o miejscu pochówku.

To kolejne szczątki ludzkie, które są bezpośrednio związane z działaniami wojennymi prowadzonymi na terenie powiatu sochaczewskiego. Pozwalają one na prowadzenie badań i poznanie historii działań wojennych, które toczyły się na tym terenie. Pozwala to również na godny pochówek ofiar wojny, niezależnie od tego, po której stronie walczyły.

Sochaczewska policja składa serdeczne podziękowania Dyrektorowi Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą panu Michałowi Górnemu oraz asesorowi Prokuratury Rejonowej w Sochaczewie panu Łukaszowi Zwolińskiemu za wzorową współpracę na miejscu odnalezienia szczątków.

IP, KPP

Zapisz się na darmową prenumeratę Kuriera Przasnyskiego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *