Taki był Rok 2020 – Taki był Rok 2020 – Taki był Rok 2020 cz.II

Projekt bez tytułu  e

Najważniejsze wydarzenia drugiej połowy 2020 roku.  Zapraszamy do wspomnień.

SIERPIEŃ.

Wnuczek zakatował swoją babcię

Szok w Przasnyszu! Wnuczek zatłukł swoją babcię zadając jej aż 11 ciosów granitową kostką w głowę. Kobieta zmarła, a sprawca odpowie za zabójstwo. Grozi mu nawet kara dożywotniego pozbawienia wolności. Zwłoki zostały ujawnione w dniu 7 sierpnia (sobota) 2020 roku w mieszkaniu w bloku Przasnyszu. Zwłoki kobiety zostały znalezione na podłodze kawalerki, w której mieszkała kobieta. Ciało zostało przewiezione do prosektorium w Makowie Mazowieckim. Tam następnego dnia po oględzinach i otwarciu zwłok stwierdzono u denatki 11 ran tłuczonych głowy. Podejrzany przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Składając wyjaśnienia sprawca wyjaśnił, że pomiędzy nim, a zamordowana kobietą doszło do kłótni na tle osobistym. Za zabójstwo sprawcy grozi kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności.

 

SIERPIEŃ.

Rekonstrukcja Historyczna „Rok 1920 – na Północnym Mazowszu”

Uroczystości 9sobota, 22 sierpnia 2020) związane z Rekonstrukcją Historyczną „Rok 1920 – na Północnym Mazowszu”,

które odbyły się w Chojnowie w gminie Czernice Borowe, były bez wątpienia wzruszająca lekcja patriotyzmu dla wszystkich pokoleń. Przypomniały one ważne wydarzenia historyczne odbywające się w naszym regionie. Upamiętniały one 100. Rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Kulminacyjnym punktem sobotnich uroczystości była Rekonstrukcja Historyczna „Rok 1920 – na Północnym Mazowszu”, która został odtworzona na górkach Chojnowskich. W odtworzeniu wydarzeń sprzed 100 lat wzięły udział następujące grupy rekonstruktorów. Wspaniałe wybuchy i liczne szarże kawalerii polskiej i bolszewickiej komentował wójt gminy Czernice Borowe – Wojciech Brzeziński. w rekonstrukcji została również wykorzystana kolej wąskotorowa „odgrywająca” rolę kolei, na której wojsko polskie transportowało m.in. czołgi.

 

SIERPIEŃ.

Dzwon Pamięci zabił w 100. rocznicę

Trzeba było wielu lat, żeby żołnierze Brygady Syberyjskiej pochowani w Chorzelach mogli doczekać się należnej im czci

oddanej przez kolejne pokolenia. Ale w setną rocznicę walk z okresu wojny polsko-bolszewickiej polegli zostali uhonorowani w sposób absolutnie wyjątkowy. Na żołnierskiej mogile pojawił się Dzwon Pamięci.
Uroczystość na cmentarzu z 23 sierpnia była jednak tylko częścią Dni Pamięci Brygady Syberyjskiej. Zwieńczeniem trzydniowych obchodów stał się koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego – równo dziesięć lat po pierwszym występie, kiedy muzycy z RZAWP odwiedzili Chorzele na 90. rocznicę bitwy. Wspaniała pogoda, plenerowy występ pozwalający widzom zachować właściwy dystans, a przede wszystkim znakomita muzyka pozwoliły godnie zamknąć obchody poświęcone ofiarom wojny sprzed 100 laty.

 

PAŹDZIERNIK.

Strajki rolników. Brali w nich udział rolnicy z powiatu przasnyskiego

 

W środę, 7 października dwie grupy rolników ruszyły do Ciechanowa, aby strajkować przeciw tzw. piątce dla zwierząt. Z naszego powiatu rolnicy wyruszyli punktualnie o godz. 12.00 na lotnisku w Sierakowie. Za organizację grupy odpowiedzialny był Tomasz Bielecki. Około 400 rolników z powiatu przasnyskiego i makowskiego wzięło udział w strajku przeciwko tzw. piątce dla zwierząt. W sumie 260 ciągników rolniczych wyruszyło do Ciechanowa aby demonstrować swoje niezadowolenie. 13 października, rano rolnicy z naszego powiatu będą strajkowali w Warszawie. Kolejny strajk miał miejsce 21 października. W strajku wzięło niemal 90 ciągników. Praktycznie w całości rolnicy pochodzili z gmin powiatu przasnyskiego. Udział wzięli również rolnicy z gminy Czarnia z powiatu ostrołęckiego. NTym razem przejazd odbył się po drogach powiatu przasnyskiego z Przasnysza w stronę Chorzel.

 

LISTOPAD.
Strajk kobiet w naszym mieście. Protestowało ponad tysiąc osób

„Moja macica to nie twoja kaplica”, „Chcemy wyboru zamiast terroru”, „Myślę, czuję, decyduję” i „To jest kur… dramat” – to tylko niektóre z haseł, które były wypisane na transparentach, które przyniosły na wtorkową (27 października)

manifestację osoby w niej uczestniczące. Tego wieczora swoje oburzenie przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie prawa do aborcji wyraziło ponad tysiąc osób z Przasnysza i powiatu przasnyskiego.
Punktem zbiorczym manifestacji był przasnyski rynek. O godz. 19:00 we wtorek 27 października ponad tysiąc osobowa grupa demonstrantów ruszyła ulicami naszego miasta. Uczestnicy Strajku Kobiet przeszli m.in. Osiedlem Orlika i udali się w stronę starostwa powiatowego i kościoła parafii Św. Wojciecha. Podczas przemarszu skandowano hasła:„ Jeb… PiS”, „Wypier…” . Ostre słowa padały również pod adresem prezesa PIS – Jarosława Kaczyńskiego, premiera – Mateusza Morawieckiego i polityka Konfederacji – Krzysztofa Bosaka.

 

LISTOPAD – GRUDZIEŃ.

Oficjalne otwarcie mostu na rzece Orzyc i krytego lodowiska w Przasnyszu

Otwarcie nowo wybudowanego mostu na rzece Orzyc odbyło się w dniu 42. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Papieża, tj. 16 października. Tak więc patronem kolejnej dużej inwestycji w powiecie przasnyskim został święty Jan Paweł II. Jak podkreślił starosta przasnyski, Krzysztof Bieńkowski, most ma łączyć, tak jak łączył wszystkich ludzi jego wielki patron. Natomiast w niedzielę, 6 grudnia w dzień, którym obchodzimy Mikołajki zostało oficjalnie otwarte kryte lodowisko w Przasnyszu. Jest to pierwszy tego rodzaju obiekt w naszym regionie. Całkowity koszt inwestycji to 13 183 428,00 zł.

IP, KP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *