poniedziałek, 11 grudnia, 2023
AktualnościAktualności z Przasnysza

Taki był rok 2021 – Najważniejsze wydarzenia 12 miesięcy minionego roku 2021 cz. I

Rok 2021 zakończył się. W Przasnyszu i powiecie przasnyskim miało miejsce wiele ciekawych wydarzeń. Był smutek, żal, rozczarowanie, ale również zadowolenie, radość, miłość, śmiech. Nie zabrakło także niespodzianek. Zapraszamy do wspomnień okresu od stycznia do grudnia 2021 roku. Miłej lektury.
Styczeń 2021
Pierwsza Jadłodzielnia w Przasnyszu. Podzielenie się posiłkiem może przynieść więcej, niż się wydaje

O pierwszej w naszym mieście jadłodzielni rozmawiamy z jej inicjatorami. Pomysłodawcy – zespół Hospicjum Amicus – chcieli stworzyć miejsce, gdzie ludzie mogą zrobić coś dla siebie zrobić. Zrobić bezinteresownie i bez względu na podziały społeczne. Zapewniają również, że jest to pierwsza, ale z pewnością nie ostatnia ich inicjatywa.
Mieści się w Przasnyszu przy ul. Świerczewo 23,w charakterystycznym starym drewnianym domu naprzeciwko Hospicjum Amicus

– Jadłodzielnia to wspólny pomysł zespołu Hospicjum Amicus. Chcieliśmy stworzyć miejsce, w którym ludzie bez względu na podziały społeczne mogli zrobić dla siebie nawzajem coś dobrego. Czasy są coraz cięższe i gdy w niektórych ludziach słabnie nadzieja, że ktoś wyciągnie do nich rękę, w innych uruchamiają się pokłady dobra i chęć podzielenia się tym co mają. Widzimy to codziennie. Rodziny naszych pacjentów wspierają się nawzajem. Oddają dla innych chorych opatrunki, sprzęt medyczny i wiele innych rzeczy. Skoro działa to w małej społeczności hospicyjnej, czemu nie miałoby zadziałać na większą skalę? Podzielenie się posiłkiem może przynieść więcej, niż się darczyńcom wydaje – mówią inicjatorzy pierwszej w Przasnyszu – jadłodzielni.

 

Luty 2021
Trzy pożary domów w naszym powiecie
W krótkim odstępie czasowym doszło do trzech poważnych pożarów na terenie naszego powiatu. Pod koniec stycznia spłonął dom jednorodzinny w Obrębcu (gm. Czernice Borowe). Natomiast 9 lutego ogień strawił budynek mieszkalny w Opaleńcu (gm. Chorzele), a dwa dni później, 11 lutego pożar wybuchł w Krzynowłodze Małej.
W czwartek, 11 lutego około 19:49 do dyżurnego KP PSP w Przasnyszu dotarło zgłoszenie o pożarze domu jednorodzinnego w Krzynowłodze Małej.
Do akcji wyruszyły JRG KP PSP Przasnysz i KSRG OSP Krzynowłoga Mała.
W akcji gaśniczej w Opaleńcu, gdzie doszło do pożaru domu jednorodzinnym brało udział 9 zastępów  KP PSP i jednostek OSP z terenu gminy Chorzele. Do zdarzenia doszło we wtorek, 9 lutego. Strażacy z ogniem walczyli blisko 6 godzin.
26 stycznia około godz. 17:28 strażacy interweniowali pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Obrębiec. W chwili przybycia na miejsce zdarzenia straży pożar był w fazie rozwiniętej, a płomieniami objęta była klatka schodowa oraz część parteru i piwnicy. W trakcie przeszukania budynku znaleziono 4 martwe zwierzęta (2 koty i 2 pieski). W działaniach ratowniczo-gaśniczych uczestniczyły: Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza z Przasnysza, Ochotnicze Straże Pożarne: Czernice Borowe, Rostkowo i Węgra.
Marzec  2021
Sędzia piłkarski Radosław Trochimiuk został uniewinniony po 10 latach z zarzutów przekupstwa sportowego
Był najmłodszym arbitrem w piłkarskiej ekstraklasie. Miał przed sobą wspaniałą karierę sędziowską. Została ona przerwana w 2011 roku, kiedy to przedstawiono mu zarzuty przestępstw przekupstwa sportowego w rozgrywkach o mistrzostwo III ligi w sezonie 2004/2005. Został całkowicie uniewinniony prawomocnym wyrokiem sądowym, a sam prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, Zbigniew Boniek mówi, że nie ma żadnych przeszkód, by ten człowiek wrócił do sędziowania […]
Radosław Trochimuk w wywiadzie dla Kuriera mówił, m.in., że:
– Wierzyłem w szczęśliwe zakończenie tego postępowania od momentu zatrzymania w 2011 roku. Wtedy byłem przekonany, że sprawa zakończy się na moją korzyść znacznie wcześniej, natomiast teraz z perspektywy czasu mogę stwierdzić, że nigdy nie zwątpiłem, że prawda się obroni. Doskonale wiem co robiłem w życiu. Jak pewnie każdy młody człowiek zrobiłem kilka rzeczy, których się pewnie teraz delikatnie mógłbym wstydzić, natomiast nigdy nie przyjąłem korzyści majątkowej za niewłaściwe zachowania, gdyż jest to sprzeczne z funkcją sędziego oraz moim kręgosłupem moralnym.
IP, KP
Fot. Archiwum Kurier Przasnyski