Taki był rok 2021 – Najważniejsze wydarzenia 12 miesięcy minionego roku 2021 cz. IV

VIII XII
Rok 2021 zakończył się. W Przasnyszu i powiecie przasnyskim miało miejsce wiele ciekawych wydarzeń. Był smutek, żal, rozczarowanie, ale również zadowolenie, radość, miłość, śmiech. Nie zabrakło także niespodzianek. Zapraszamy do wspomnień okresu od stycznia do grudnia 2021 roku. Miłej lektury.

 

 

Październik 2021
CBŚP zlikwidowało „fabrykę” narkotyków w powiecie przasnyskim
Fabryka narkotyków w powiecie przasnyskim produkowała 10 tys. działek substancji psychotropowych na dobę. Dzięki współpracy policjantów CBŚP, KWP z/s w Radomiu i KSP zlikwidowano laboratorium, w którym wytwarzana była substancja psychotropowa. Zatrzymano 2 „chemików”, zabezpieczono 3 działające linie do produkcji narkotyku.

Policjanci z Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji, przy współpracy z funkcjonariuszami z Wydziału dw. z Przestępczością Narkotykową Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu, z Wydziału Kryminalnego Komendy Stołecznej Policji oraz Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Radomiu przeprowadzili działania zatrzymując 2 „chemików”, likwidując fabrykę narkotyków oraz przejmując gotowy produkt.

Policjanci dotarli do hal znajdujących się w odludnym miejscu w powiecie przasnyskim. W jednej z nich odbywał się proces produkcji narkotyków, przy wykorzystaniu 3 linii produkcyjnych. Zanim jednak policjanci weszli do laboratorium należało najpierw usunąć szkodliwe dla zdrowia opary substancji znajdujące się w obiekcie. W tym zakresie wsparcia udzielili strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Przasnyszu. Dopiero wówczas w specjalistycznych kombinezonach i w maskach policjanci mogli wejść, a następnie rozpocząć oględziny, które trwały ponad dobę.

Listopad 2021
„Poszukiwacze historii” kręcili swój program w okolicach Jednorożca
Olaf Popkiewicz i Sebastian Witkowski, czyli prowadzący program „Poszukiwacze historii” badali tereny powiatu przasnyskiego. Poszukiwali skarbów historii w okolicach Jednorożca odkrywając pozostałości po starciach między Rzeszą Niemiecką a Rosją Carską. Walki toczyły się od lutego do lipca 1915 roku, czyli w okresie I wojny światowej.

– Przedmioty znajdowane pod Jednorożcem można spokojnie nazywać powojennym złomem. Każda armia, podczas prowadzenia działań wojennych strasznie śmieci i rzadko kiedy po sobie sprząta. Te śmieci są na tyle kłopotliwe, że kiedy już wojsko sobie pójdzie, mało jest chętnych żeby dokładnie posprzątać po wojsku. Te wszystkie niewypały i rozkładające się zwłoki, działają odstraszająco. Dzięki takiemu stanowi rzeczy, w jednorożeckich lasach mamy do czynienia ze swoistym skansenem Wielkiej Wojny, który zwiedzać można pod warunkiem posiadania odpowiedniej wiedzy oraz wykrywacza metali – mówił w wywiadzie dla Kuriera Olaf Popkiewicz. A o wizycie na naszym terenie powiedział:
Przypomniały mi się dawne czasy. Jestem poszukiwaczem od ponad trzydziestu lat więc przyznam że jeszcze na długo przed pracą dla Polsatu nawiedzałem Wasze rejony z wykrywaczem.

 

Grudzień 2021

Zmiany na stanowiskach w Radzie Miasta Przasnysz. Krystyna Sawicka nową Przewodniczącą RM

Wtorkowa (14 grudnia) sesja Rady Miasta Przasnysz przyniosła wiele zmian. Swoje stanowiska stracili Wojciech Długokęcki – przewodniczący Rady Miasta i Arkadiusz Chmielik – wiceprzewodniczący Rady Miasta. Nową przewodniczącą został Krystyna Sawicka, a wiceprzewodniczącymi Sławomir Czaplicki i Jan Ćwiek.

Krystyna Sawicka, która została wybrana na radną w wyborach uzupełniających, na sesji złożyła ślubowanie. Był to początek zmian, na stanowiskach przasnyskiej rady miasta.
Jan Ćwiek został nowym wiceprzewodniczący rady, po tym jak to stanowisko zwolniło się po Piotrze Jeronimie, który złożył mandat po objęciu stanowiska dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Przasnyszu. Jan Ćwiek otrzymał 9 głosów „za”, 3 „przeciw” i 2 „wstrzymujące się”.
Kolejne zmiany dotyczyły odwołania dotychczasowego przewodniczącego Wojciecha Długokęckiego i wiceprzewodniczącego Arkadiusza Chmielika. Za odwołaniem Wojciecha Długokęckiego było 8 radnych, a przeciw 7. Tym samym stosunkiem głosów został odwołany Arkadiusz Chmielik.

Z kolei przy powołaniach nowej przewodniczącej rady miasta głosy rozłożyły się następująco: 9 głosów „za” przy 6 „przeciw”. Jeśli chodzi o wybór wiceprzewodniczącego Sławomira Czaplickiego, to za jego powołaniem na stanowisko było 9 radnych, 5 zagłosowało „przeciw”, a 1 radny się „wstrzymał”.

IP, KP
Fot. Archiwum Kurier Przasnyski

Zapisz się na darmową prenumeratę Kuriera Przasnyskiego!

Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.