Terytorialsi w gotowości by zasilić w prąd szpital polowy

KEP
Kontenerowa Elektrownia Polowa, którą ma na wyposażeniu 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej zasili w prąd szpital polowy na Okęciu.
Mazowieccy Terytorialsi posiadają nowoczesny sprzęt niezbędny do zabezpieczenia działalności lekkiej piechoty oraz samodzielnych kompanii, m.in. urządzenie wytwarzające energię elektryczną. Jest to Kontnerowa Elektrownia Polowa typu KEP 900 , która składa się z 5 kontenerów.

 

Urządzenie może być użyte w zdarzeniach kryzysowych. Potrafi zasilić nie jedną wioskę, osiedle, przychodnie, szpital stacjonarny czy polowy. Elektrownia już została przetestowana i może pracować non stop. KEP z mazowieckiej brygady już od 25 listopada czeka na zabezpieczenie zasilania tymczasowego szpitala organizowanego na terenie 1 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Warszawie.
Elektrownię obsługuje 2 specjalnie przeszkolonych żołnierzy kompanii dowodzenia 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Są gotowi, aby o każdej porze dnia i nocy by uruchomić elektrownię na potrzeby szpitala. Montaż i uruchomienie Kontenerowej Elektrowni Polowej trwa 3-4 godziny. Wszystko zleży oczywiście od ukształtowania terenu i warunków panujących na miejscu. Elektrownia wyposażona jest w elektroniczny systemy sterowania. Sama się synchronizuje i podaje taką ilość prądu, jaka w danym momencie jest wymagana. Maksymalna moc urządzenia to 900 KW.
Elektrownia to trzy zespoły spalinowo-elektryczne wraz z kontenerem technicznym. Do uruchomienia i nadzoru prawidłowej pracy urządzenia niezbędni są odpowiednio wyszkoleni operatorzy z uprawnieniami SEP. Żołnierze nadzorują działanie elektrowni i pilnują prawidłowego jej funkcjonowania. Kontenerowa Elektrownia może pracować całą dobę, przez wiele tygodni a nawet miesięcy. Urządzenie ma zapewnić prąd w awaryjnych sytuacjach. Wojsko może w takich chwilach zasilić kluczowe przedsiębiorstwa i instytucje, takie jak m.in. szpitale, czy urzędy.

IP, ASz

Rekrutacja trwa
5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza mimo dużego zaangażowania w działalność przeciwkryzysową, przez cały czas prowadzi rekrutację kandydatów do terytorialnej służby wojskowej. Ochotnicy mogą składać wnioski zarówno osobiście w swoich macierzystych Wojskowych Komendach Uzupełnień jak i przez Internet poprzez platformę ePUAP. Kolejne szkolenie podstawowe, dla osób nie mających dotąd styczności z wojskiem odbędzie się już 18 grudnia i kontynuowane będzie podczas ferii zimowych w już w nowym roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *