środa, 4 października, 2023
AktualnościAktualności z Przasnysza

To Ty decydujesz, co powstanie w Twojej okolicy!

Ostatni tydzień na oddanie głosu w Budżecie Obywatelskim Mazowsza. Wybierz projekt z regionu ostrołęckiego i oddaj swój głos. Instalacja holograficzna, warsztaty, biesiada czy budowa ścieżki pieszo-rowerowej to tylko część z 9 propozycji zgłoszonych przez mieszkańców w tym regionie. Głosowanie trwa tylko do 30 czerwca br.

W puli aż 174 projekty

Do trzeciej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza mieszkańcy zgłosili w sumie 329 projektów. Wszystkie zostały poddane ocenie formalnej, ocenie co do zgodności z prawem oraz wykonalności technicznej. Pozytywny wynik otrzymało 174 z nich, w tym 9 z regionu ostrołęckiego. To właśnie na nie mieszkańcy mogą oddać swój głos.

To już trzecia edycja Budżetu Obywatelskiego Mazowsza – zaznacza marszałek Adam Struzik (klub PSL). – Bardzo doceniamy zaangażowanie naszych mieszkańców, którzy zgłosili ponad 300 projektów. Finalnie do głosowania zakwalifikowały się aż 174 przedsięwzięcia. Na ich realizację przeznaczamy 25  mln zł. Jednak decyzję o tym, na co zostaną wykorzystane zostawiamy w rękach naszych mieszkańców. Jestem przekonany, że i tym razem nas nie zawiodą.

9 projektów z regionu ostrołęckiego

W regionie ostrołęckim pozytywną ocenę otrzymało 9 projektów. Ich wartość to w sumie blisko 2,9 mln zł.

Do 30 czerwca głosować można na jeden z poniższych projektów:

  1. Toczymy, lepimy, wypalamy” – doposażenie pracowni terapii zajęciowej w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ostrołęce (29 250 zł),
  2. Przystanek Relacje 2.0” – program wychowawczo-profilaktyczny dla dzieci i młodzieży podregionu ostrołęckiego (150 000 zł),
  3. Biesiada z Mazowszem (200 000 zł),
  4. SPA – Strefa Pasji i Aktywności (147 700 zł),
  5. Bartnictwo z pokolenia na pokolenie – warsztaty i publikacja (138 500 zł),
  6. Instalacja holograficzna w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce (25 000 zł),
  7. Rozwijam się! – program edukacyjny dla dzieci i dorosłych z podregionu ostrołęckiego (199 000 zł),
  8. Zakup 2 ambulansów z wyposażeniem dla „Meditrans” Ostrołęka (1 000 000 zł),
  9. Budowa ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej 627 (1 000 000 zł).

47 projektów ogólnowojewódzkich

Wśród pozytywnie ocenionych projektów znalazło się 47 o charakterze ogólnowojewódzkim. Ich wartość to w sumie ponad 19 mln zł. Wśród inicjatyw, które zostały poddane pod głosowanie mieszkańców znalazły się m.in.: obóz dla dzieci na Mazowszu, mazowiecki festiwal smaków, szkolenia z pierwszej pomocy, mobilne VR studio, warsztaty i wycieczki dla dzieci i młodzieży.

Jak zaznacza radny województwa mazowieckiego Konrad Wojnarowski (klub PSL), tylko do 30 czerwca można głosować w Budżecie Obywatelskim Mazowsza. – To mieszkańcy zdecydują, które projekty zostaną zrealizowane. Możemy wybierać spośród 174 zakwalifikowanych projektów. Zachęcam do głosowania wszystkich mieszkańców województwa mazowieckiego. Na głosowanie wystarczy poświęcić tylko chwilę, a z efektów cieszyć się przez kolejnych kilka lat. Poprzednie dwie edycje BOM pokazały, że dzięki głosom mieszkańców, można zrealizować naprawdę wspaniałe projekty.

Jak oddać głos w Budżecie Obywatelskim Mazowsza?

To, które projekty zostaną zrealizowane, zależy od mieszkańców Mazowsza. Głosować można na bom.mazovia.pl do 30 czerwca br. Każdy mieszkaniec Mazowsza będzie mógł oddać dwa głosy – jeden na projekt ogólnowojewódzki i jeden na podregionalny. W imieniu osoby niepełnoletniej głos oddaje opiekun prawny. Głosować będzie można za pośrednictwem platformy internetowej z telefonu lub komputera. Osoby nieposiadające telefonów lub komputerów będą mogły oddać głos w siedzibie urzędu marszałkowskiego i w jego delegaturach. Projekty wybrane przez mieszkańców zostaną zrealizowane przez samorząd województwa w 2023 r. Na ten cel władze regionu zarezerwowały 25 mln zł. Wszystkie projekty znajdują się na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.