poniedziałek, 4 grudnia, 2023
AktualnościAktualności z GminGaleria

Tradycyjne Poświęcenia pól w Parafii Św. Stanisława BM w Czernicach Borowych

 

Uroczystego poświecenia pól rolników z Parafii pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Czernicach Borowych dokonał jej proboszcz Ks. Michał Gaszczyński. Tradycyjny obrzęd, w którym wyrażana jest wdzięczność za dobrodziejstwa otrzymane od Boga, miał miejsce w 17 miejscowościach leżących na terenie parafii.

Uroczysty objazd pól i błogosławieństwo upraw na nim rosnących odbywa się w okresie najbujniejszego wzrostu roślin i zbóż. Poświęcenie pól w tym roku odbyło się w następujących miejscowościach: Miłoszewiec i Ostafieje, Nowe Czernice, Chojnowo, Chojnówka, Kolonia Chojnowo, Chojnowo, Jabłonowo, Kuskowo, Zalesie, Chrostowo Wielkie, Zembrzus Wielki, Kownaty, Czernice Borowe, Żebry, Dzielin.

IP, PCzB

Poświęcenie pól, błogosławienie pól – obrzęd chrześcijański będący wyrazem wiary w Bożą Opatrzność odprawiany w okresie intensywnego wzrostu roślin, łączony ze wspomnieniem św. Marka Ewangelisty i św. Izydora – patrona rolników, lub sprawowany w dni modlitw o urodzaj przed uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego. Na skutek przemian kulturowych i społecznych polskiej wsi zwyczaj ten praktycznie uległ zapomnieniu