sobota, 9 grudnia, 2023
AktualnościNa sygnale

Trzech młodych rabusiów z ruin zamku ukradło monety wrzucane „na szczęście”

„Niniejszym zawiadamiam, że w dniu 6 sierpnia br. około godz. 21:10 trzech nn. sprawców przebywając na terenie Ruin Zamku Krzyżackiego w Szczytnie, weszło bezprawnie do jednego z zamkniętych pomieszczeń, po uprzednim uszkodzeniu ręcznie wykonanego zabezpieczenia. Następnie Ci sami mężczyźni wynieśli z obiektu monety pozostawione tam przez mieszkańców i turystów” – takie zawiadomienie otrzymali szczycieńscy policjanci od przedstawicieli Urzędu Miasta w Szczytnie, odpowiedzialnych za opiekę nad odrestaurowanymi ruinami zamku, które figurują na liście zabytków.

Od kilku dni szczycieńscy kryminalni pracowali nad sprawą zawiadomienia, które wpłynęło do nich w miniony piątek (13.08.2021) z Urzędu Miasta w Szczytnie. Z treści pisma wynikało, że tydzień wcześniej około godz. 21:00 trzech mężczyzn weszło na teren Ruin Zamku Krzyżackiego w Szczytnie, a następnie bezprawnie dostało się do jednego z zamkniętych pomieszczeń.

Jak ustalili szczycieńscy śledczy, mężczyźni ci zniszczyli zabezpieczenie, które wykonane było ręcznie na specjalne zamówienie, zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków. Następnie ci sami sprawcy wyzbierali leżące na ziemi monety powrzucane tam przez mieszkańców i turystów na tzw. przysłowiowe szczęście. Przedstawiciele Urzędu Miasta w Szczytnie wycenili wartość poniesionych strat na kwotę blisko 800 złotych.

Podczas gdy śledczy przyjmowali zawiadomienie o popełnionym przestępstwie, kryminalni typowali już ewentualnych sprawców popełnionego na szkodę miasta przestępstwa. Na szczęście zamontowane na terenie obiektu kamery zarejestrowały przedmiotowe zdarzenie, co po części ułatwiło mundurowym rozwikłanie sprawy.

W czwartek (19.08.2021r.) szczycieńscy funkcjonariusze zapukali do drzwi trzech mieszkań położonych na terenie gminy Szczytno. Do sprawy zniszczenia jednego z elementów zabytku prawem chronionego i kradzieży monet zatrzymali 22-, 24- i 39-latka. Mężczyźni ci przyznali się do postawionych im zarzutów kradzieży z włamaniem. Swoje zachowanie tłumaczyli silnym stanem upojenia alkoholowego. Okazało się, że łączna suma, jaką uzbierali wyniosła 150 złotych. Pieniądze te nie przyniosły im jednak szczęścia, a w szczególności 39-latkowi, który po usłyszeniu zarzutów trafił prosto do zakładu karnego. Mężczyzna poszukiwany był przez miejscowy wymiar sprawiedliwości, celem odbycia kary 10 miesięcy pozbawienia wolności za znęcania się nad osobą najbliższą.

Za przestępstwo kradzieży z włamaniem, cała trójka niebawem odpowie przed sądem. Podejrzanym grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

IP, KPP