Nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Polityka Prywatności    ROZUMIEM

REKLAMA

Trzy miesiące aresztu dla sprawców przemocy domowej

Nawet 5 lat pozbawienia wolności grozi trzem mężczyznom, którzy znęcali się psychicznie i fizycznie nad swoimi najbliższymi. Policjanci na takie przypadki reagują z całą stanowczością. Sąd Rejonowy w Garwolinie przychylił się do wniosku policjantów i prokuratora i zastosował wobec mężczyzn trzymiesięczny areszt.

Policjanci z Trojanowa, kilka dni temu, zatrzymali 38-latka, który znęcał się nad swoją matką. Mieszkaniec gminy Trojanów wszczynał awantury domowe, podczas których groził jej pozbawieniem życia. Mężczyzna szarpał i bił kobietę, doprowadzając do lekkiego uszczerbku na zdrowiu. Agresywny mężczyzna, w trakcie interwencji, został zatrzymany i doprowadzony do policyjnej celi.

Kilka dni później policjanci z Garwolina interweniowali wobec 43-letniego mężczyzny, który pociął nożem ubrania matki i groził jej zabiciem. Policjanci natychmiast pojechali na miejsce i obezwładnili agresywnego syna. Jak wynika z ustaleń śledczych, mężczyzna okręcił linkę na szyi kobiety, żeby uwiarygodnić, że jego groźby zostaną spełnione. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Usłyszał zarzut znęcania się nad osobą najbliższą.

W miniony weekend policjanci otrzymali zgłoszenie o awanturującym się mężczyźnie, który miał grozić jednemu z członków rodziny bronią. Przed przyjazdem patrolu 55-latek uciekł, jednak policjanci szybko go namierzyli w pobliskim lesie i zatrzymali. Jak się okazało był on poszukiwany do odbycia kary 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie mu zarzutu znęcania się nad rodziną. Policjanci zabezpieczyli też broń, którą posiadał. Funkcjonariusze przekazali ją ekspertom, którzy ocenią, czy na jej posiadanie potrzebne było zezwolenie. Po wykonaniu czynności 55-latek został doprowadzony do zakładu karnego, gdzie spędzi najbliższe 1,5 roku.

Wobec 38 i 43-latka Sąd Rejonowy w Garwolinie zastosował najsurowszy środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Za znęcanie się nad osobą najbliższą grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Każda osoba, która doświadcza przemocy, może liczyć na wsparcie policjantów oraz placówek, świadczących pomoc. Funkcjonariusze z troską podchodzą do problemów z. Zawsze, gdy pojawiają się pytania, możemy skontaktować się ze swoim dzielnicowym, by opowiedzieć o niepokojącej nas sytuacji rodzinnej. Dzielnicowi wytłumaczą, jak rozwiązać problem. Każda wiadomość o przemocy, przekazana funkcjonariuszom, zostanie dokładnie sprawdzona i zweryfikowana. Sygnał, że komuś dzieje się krzywda, może przekazać każdy – sąsiad, znajomy czy osoba bliska.

Policjanci przypominają, że w listopadzie 2020 roku weszły w życie przepisy tzw. ustawy antyprzemocowej. Na jej podstawie Policja otrzymała nowe uprawnienie – możliwość wydania wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie nakazu natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. W okresie obowiązywania nakazu lub zakazu, Policja będzie zobowiązana do sprawdzania, czy nie są one naruszane. Za niestosowanie się do nakazu lub zakazu kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny i zastosowanie trybu przyspieszonego wobec sprawcy

IP, KPP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Slider