Nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Polityka Prywatności    ROZUMIEM

Reklama

Slider
Slider

Tydzień zdrowia, ekologii i oszczędzania w Szkole Podstawowej w Pościeniu Wsi [ZDJĘCIA]

22 kwietnia setki milionów ludzi na całym świecie świętowało Dzień Ziemi. Idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu, wieku czy innych kategorii różnicujących. Szkoła Podstawowa z Pościenia Wieś jak co roku aktywnie włączyła się w promowanie postaw ekologicznych, oszczędzania zasobów naszej plany, wody, energii, dbania środowisko i zdrowie mieszkańców Ziemi.

W tym roku „nasz” Tydzień Zdrowia, Ekologii i Oszczędzania trwał od 19 – 23 kwietnia. W tym czasie zorganizowaliśmy liczne akcje i konkursy promujące działania na rzecz ochrony środowiska.
Akcja „Czysta nasza okolica”, w której wspólnie nauczyciele z uczniami, zabrali się do sprzątania miejsc publicznych w naszych miejscowościach, np. przystanków, placów zabaw, chodników. W Pościeniu Wsi akcji przewodziła Pani Małgorzata Bączek, która wspólnie z chłopcami z klasy IV – VII zajęli się terenem wokół szkoły, przystanku, pobocza drogi zostały uporządkowane z należytą dbałością, również z segregacją śmieci.
Pracami w Pruskołęce zajęli się uczniowie z klas II, III i VI, którzy wspólnie z Paniami Elżbietą Murzyn i Magdaleną Szlagą posprzątali okolice przystanku, chodniki oraz teren przy cmentarzu.
Porządkami w Raszujce zajęli się uczniowie z klasy II i VII pod patronatem Pani Marii Królickiej. Wszystkie śmieci zostały posegregowane. Puszki aluminiowe po napojach i plastikowe nakrętki dla potrzebujących z naszej gminy.
Nasze działania traktowaliśmy trochę jak relaks i aktywność ruchową po długich miesiącach przebywania w domach przed komputerami. Niektórzy uczniowie indywidualnie zajęli się porządkami w okolicach swoich domostw, sąsiedztw, oni również zasługują na pochwały. Wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni upominkami ufundowanymi z funduszy Rady Rodziców.
„Kolory Zdrowia” – to akcja promująca zdrowe odżywianie. Uczniowie wykonali w domach zdrowe przekąski, w jednym z podanych kolorów: żółtym, zielonym, pomarańczowym, czerwonym i fioletowym. Uczniowie wykazali się wielką pomysłowością w przygotowywaniu zdrowych posiłków. Nadesłane zdjęcia ze swoimi przekąskami zostały zaprezentowane na Facebook w postaci prezentacji. Uczniowie za wykonaną prace zostali nagrodzeni ocenami . Mogli zdobyć pozytywne noty zachowania, oceny z przedmiotów technicznych, plastycznych, przyrody czy biologii.
Odbyły się też konkursy o tematyce proekologicznej, np. „Oszczędzanie ma wiele twarzy” polegające na wymyślaniu haseł, rymowanek o oszczędzaniu zasobów naszej planety. Oto kilka z nich: Ziemia nie da sobie rady, więc segregujmy odpady! – Julia B., Segreguj śmieci, jak dobre dzieci!- Dawid S., Dbaj o środowisko, nie jedź samochodem, tam gdzie masz blisko ! – Igor F. , Gdy myjesz zęby pamiętaj o zakręcaniu wody, bo to duża strata dla przyrody! – Wojciech W.
Bardzo ciekawym pomysłem był już kolejny raz organizowany konkurs fotograficzny „Uroki mojej małej ojczyzny – Wiosna 2021 w obiektywie”. Nasi uczniowie wybrali się w teren po naszej najbliższej okolicy, z aparatem w ręku w poszukiwaniu uroków wiosny. Wszystkie wykonane zdjęcia były zatytułowane i opisane przez wykonawców. Prace zostały zaprezentowane na fanpage szkoły.
Odbył się również konkurs dla klas II – III na Mistrza Pięknego Czytania „Eko – czytanie na zawołanie”, polegający na czytaniu tekstów o tematyce przyrodniczej, związanej z ekologią i ochroną środowiska.
Konkurs polegał na tym, że uczniowie klasy II i III mieli do przeczytania krótkie teksty, ale bez wcześniejszego przygotowania. Komisja składająca się z pięciu nauczycieli pod przewodnictwem P. Dyrektor Grażyny Tymińskiej oceniała nie tylko płynność czytania, ale przede wszystkim ogólne zrozumienie tekstu, wyrazistość oraz zwracanie uwagi na znaki przestankowe.
Udało się wyłonić Mistrzów Czytania. W klasie II tytuł Mistrza Pięknego Czytania zdobyły dziewczęta Lena Bągard i Nadia Szlaga, a w klasie III Mistrzami zostali Julia Gut i Łukasz Więcek. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.
Ciekawym pomysłem był quiz z wiedzy ekologicznej dla uczniów klas II-IV i VI-VIII. W konkursie udział wzięło większość uczniów. Celem konkursu było: pogłębianie wiedzy ekologicznej, kształtowanie postaw proekologicznych, rozwijanie zainteresowań ekologicznych, wdrażanie uczniów do zdrowej rywalizacji. Zadania quizu dotyczyły zagadnień: form ochrony przyrody, zasad gospodarki odpadami, gatunków roślin, zwierząt chronionych w Polsce, zanieczyszczenia powietrza. Stopień trudności pytań był zróżnicowany dla każdej kategorii wiekowej, a same pytania miały charakter zamknięty.
Najlepsze wyniki zostały nagrodzone ocenami z wybranych przedmiotów . Pierwsze miejsce w kategorii klas II – VI zdobył Bartosz Sędrowski kl. IV w kategorii klas VI – VIII pierwsze miejsce zajęli: Magdalena Więcek kl. VII i Krajewski Grzegorz kl. VI.
Wszystkie podjęte działania miały jeden cel, zwrócenie uwagi na nasze środowisko, szerzenie postaw ekologicznych, utrwalanie nawyków segregacji odpadów, zdrowego odżywiania, dbania o naszą planetę, bo „Los Ziemi jest w naszych rękach!”.

IP, SP Poścień Wieś

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama

Slider