środa, 4 października, 2023
AktualnościAktualności z GminGaleriaSzkoły

Uczniowie z Szkoły Podstawowej w Bogatem na wycieczce w Górach Świętokrzyskich [ZDJĘCIA]

W dniach 13 – 14 czerwca 2022 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Bogatem wyruszyli na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Wyjazd realizowany był w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę”.

Po kilku godzinach podróży dotarliśmy do Zagnańska. Tam, na wysokiej skarpie rzeki Bobrzy rośnie król Puszczy Świętokrzyskiej – dąb Bartek, który zrobił wrażenie na uczniach swym ogromem.
Kolejną atrakcją wycieczki było zwiedzanie ruin zamku w Chęcinach. Słuchając ciekawych opowieści przewodnika oglądaliśmy rycerskie zbroje, z baszty podziwialiśmy przepiękne widoki. Na szczęście nie natknęliśmy się na Białą Damę chociaż niektórzy uparcie jej wypatrywali. I tak zmęczenie, ale w cudownych nastrojach dotarliśmy do hotelu.
Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania Zagrody Czernikiewiczów w Bodzentynie. Jest ona najstarszą i jedyną tak zachowaną małomiasteczkową zagroda znaną z terenów Kielecczyzny. Uczniowie zwiedzili wnętrze średniozamożnej, wielopokoleniowej rodziny rolniczej.
Następną, nie lada atrakcją dla uczestników wyjazdu okazało się wejście na szczyt Łysej Góry i zwiedzanie Klasztoru Św. Krzyża. W czasie wędrówki podziwialiśmy rumowisko skalne – gołoborze oraz Radiowo – Telewizyjne Centrum Badawcze. Pani przewodnik podzieliła się z nami legendą związaną z gołoborzami na Łysej Górze. Poczuliśmy zapach puszczy jodłowej, podziwialiśmy malowniczą panoramę.
W drodze powrotnej humory dopisywały, a nadwątlone siły szybko się odbudowały. Dzieliliśmy się wrażeniami, oglądaliśmy zakupione pamiątki i planowaliśmy kolejny wyjazd.

IP, SPB