Nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Polityka Prywatności    ROZUMIEM

REKLAMA

Uroczysta zbiórka z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca w 2. Ośrodku Radioelektronicznym w Przasnyszu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Podczas spotkania Dowódca Ośrodka – płk dypl. Bogusław Postek przypomniał, że:
– Ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” Sejm RP uchwalił w lutym 2011 r. Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych są szczególną uroczystością, w czasie której pragniemy złożyć hołd poległym i zmarłym żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego. W skład tej największej podziemnej armii II Wojny Światowej weszli żołnierze zarówno z: Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, jak i Batalionów Chłopskich. Wojsko to, pod dowództwem polskiego rządu na uchodźstwie, podjęło walkę o wolną Polskę z okupantem niemieckim i sowieckim, także po lipcu 1944 r. Jego żołnierze nie zgodzili się na montaż obcej władzy radzieckiej. Nie chcieli Polski komunistycznej. Stawiali opór obcej przemocy tak długo, dopóki nie zostali zbrojnie pokonani. Do 25 kwietnia 1947 r., ujawniło się i zdało broń dziesięć i pół tysiąca żołnierzy podziemia. Wśród nich byli również żołnierze z gminy Przasnysz oraz ościennych gmin. Cena jaką zapłacili za miłość do Ojczyzny była bardzo wysoka. Jedni, tak jak Ci, polegli pod Gostkowem, inni zaś trafili na wiele lat do ubeckich katowni. Najniższe wyroki zaczynały się od pięciu lat więzienia, a kończyły na karze śmierci. Ci zaś co wyszli na wolność przez resztę swojego życia byli szykanowani, często zwalniani z pracy, zwyczajnie nie mieli szans na normalne życie. Szacuje się, że w szczytowym okresie walki, w 1945 r., w podziemiu niepodległościowym działało bezpośrednio nawet 200 tysięcy osób, z czego 20 tysięcy walczyło w oddziałach partyzanckich, zaś kolejnych kilkaset tysięcy wspomagało ich zapewniając schronienie. Otoczmy pamięcią Żołnierzy Wyklętych – bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego walczyli o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego.

Podczas uroczystej zbiórki pododdziałów Ośrodka dokonano również podsumowania konkursu wiedzy o Żołnierzach Wyklętych oraz wręczono wyróżnienia.

IP, AM, fot. D. Bojarska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Slider