Nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Polityka Prywatności    ROZUMIEM

REKLAMA

Slider

Uroczysta zbiórka z okazji Narodowego Święta Niepodległości

 10 listopada na placu apelowym w 2. Ośrodku Radioelektronicznym w Przasnyszu miały miejsce lokalne obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Z uwagi na stan epidemiologiczny uroczystości odbyły się w zaostrzonym reżimie sanitarnym bez udziału zaproszonych gości. Podczas uroczystego apelu Dowódca 2. Ośrodka Radioelektronicznego – płk dypl. Bogusław Postek przypomniał żołnierzom znaczenie tego szczególnego święta, a także zwrócił uwagę, że:

-Narodowe Święto Niepodległości to zarówno dla nas żołnierzy jak i wszystkich obywateli jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach niewoli naznaczonej walką, wysiłkiem i ogromnym cierpieniem wielu milionów Polaków nasz kraj odzyskał suwerenność. Ziściły się marzenia Polaków urodzonych i wychowanych pod zaborami. Oddając szacunek symbolom narodowym, oddajemy go wszystkim Polakom, zarówno tym którzy polegli, jak i tym żyjącym obecnie. Święto niepodległości obchodzimy w listopadzie, miesiącu szczególnej zadumy nad przemijaniem. Niedawno w ramach akcji „Żołnierska Pamięć” sprzątaliśmy groby poległych żołnierzy, zanosiliśmy kwiaty i paliliśmy znicze. W ten symboliczny sposób pokazaliśmy, że pamięć o bohaterach tamtych wydarzeń jest ciągle żywa. Żołnierze, niech ten niebywały entuzjazm naszych przodków udzieli się również nam wszystkim tu zebranym. Niech inspiruje nas do działania. Niech budzi dumę, że jesteśmy Polakami, że żyjemy w wolnym i niepodległym kraju. To szczególnie na nas – żołnierzach Wojska Polskiego spoczywa obowiązek kultywowania tradycji niepodległościowych i szerzenia dobrych wzorców. Dlatego zwracam się do Was w dniu dzisiejszym z ogromną prośbą, o refleksję: Czy potraficie dobrze wykorzystywać wolność wywalczoną przez poprzednie pokolenia? Czy potraficie się z niej cieszyć? Czy należycie ją pielęgnujecie? Obserwując sytuację na arenie międzynarodowej każdy z nas zdaje sobie sprawę, że dzisiejszy świat nie jest wolny od niepokojów. Być może słysząc o konfliktach zbrojnych w odległych zakątkach świata uważamy, że nas to nie dotyczy. To błędny wniosek, bo wolność nie jest dana raz na zawsze! Pamiętajcie o tym co powtarzał nasz wspaniały rodak Jan Paweł II: „że człowiek prawdziwie wolny najwięcej wymaga od siebie.”

Uroczystość była również okazją do wręczenia aktów mianowań na wyższe stopnie wojskowe oraz medali i tytułów honorowych „Zasłużony Żołnierz RP”.

W dniu 10 listopada żołnierze 2. Ośrodka Radioelektronicznego mieli również okazję wysłuchać wykładu, na żywo, w formie on-line, o patronie przasnyskiej Jednostki Wojskowej, pt. „Pułkownik Adam Koc w służbie Niepodległej”. Wykład poprowadził prof. Janusza Mierzwa, a organizatorem przedsięwzięcia było Muzeum Historyczne w Przasnyszu.

IP, por. A Michalski; fot. I. Tadrzak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Slider