Nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Polityka Prywatności    ROZUMIEM
mar-bud www

Uroczysta zmiana służby z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej [ZDJĘCIA]

 

W poniedziałek, 2 maja o godz. 08.00 na placu Komendy Powiatowej PSP w Przasnyszu odbyła się uroczysta zmiana służby z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

W apelu uczestniczyli: bryg.mgr inż. Jarosław Andruszkiewicz, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Przasnyszu oraz zmiany służbowe Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej.

– Podczas zmiany służbowej nastąpiło uroczyste podniesienie flagi państwowej. Następnie głos zabrał Z-ca Komendanta Powiatowego, który przybliżył historię polskich barw narodowych i podkreślił wagę propagowania wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych – mówi kpt. Piotr Kuligowski, oficer Prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Przasnyszu

„ … Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony przez Sejm na mocy ustawy z 20 lutego 2004 r. Jest to święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Ustanowienie 2 maja dniem Święta Flagi nie jest przypadkowe. To właśnie tego dnia w 1945 roku polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie, czym przyczynili się do zakończenia działań wojennych w Europie. Biało-czerwona flaga powiewała przez cały okres II Rzeczypospolitej jako znak suwerennego i wolnego państwa. Podczas II wojny świato­wej żołnierze polscy walczyli pod biało-czerwonymi sztandarami na wszystkich frontach i w Podziemnym Państwie Polskim. Flaga naro­dowa była świadkiem i symbolem czynu zbrojnego polskiego oręża, zatknięta przez naszych żołnierzy też np. nad klasztorem na Monte Cassino… ”.

IP, KP PSP
Fot. Rafał Sekuna

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama

juniak www2
juniak www2