niedziela, 3 grudnia, 2023
AktualnościAktualności z Gmin

Uwaga! Na dzikie zwierzęta na drodze

Wiosna i początek lata to okres w którym wzrasta liczba zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt. W związku z powyższym przasnyscy policjanci apelują o ostrożność i o ograniczenie prędkości jazdy zwłaszcza w rejonach lasów, a także pól, gdzie niebezpieczeństwo nagłego pojawienia się dzikich zwierząt na drodze jest bardzo duże.

Kierowco Pamiętaj!!!
– Najczęściej do zdarzeń z udziałem dzikich zwierząt dochodzi pomiędzy zmierzchem, a świtem. I właśnie w tym czasie powinniśmy zachować szczególną ostrożność.
– Nigdy nie lekceważ znaku drogowego A18-b „Uwaga dzikie zwierzęta”. Widząc ten znak należy zwolnić i jechać ze stałą prędkością, aby w obliczu zagrożenia mieć czas na odpowiednią reakcję.
– Pamiętaj, że dzikie zwierzęta zazwyczaj przemieszczają się w stadzie.
– Kiedy dostrzeżesz dzikie zwierzę przy drodze natychmiast zwolnij. Spróbuj oddać kilka ostrzeżeń migając światłami, lub użyj sygnału dźwiękowego.
A jeżeli już dojdzie do kolizji z dzikim zwierzęciem, powinniśmy wtedy pamiętać o właściwym postępowaniu. Na początku należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Jeśli są osoby ranne, powinniśmy niezwłocznie udzielić im pomocy i zawiadomić odpowiednie służby ratunkowe dzwoniąc na numer alarmowy 112.
IP, KPP