wtorek, 28 listopada, 2023
AktualnościAktualności z GminNa sygnale

Uważajmy na dzikie zwierzęta. Pojawiają się również na terenie miast

 

Apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w okolicach lasów, łąk i pól ale także…w mieście. Dosyć często na drogę wychodzą dzikie zwierzęta, które również zapuszczają się na miejskie ulice i osiedla. Minionej nocy i dziś wczesnym rankiem dwa łosie widziane były na terenie Płońska.

Przejeżdżając w godzinach wieczornych i o świcie w okolicach lasów, łąk i pól uprawnych, gdzie mogą pojawić się dzikie zwierzęta, wszyscy kierowcy powinni pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności. Widząc znak drogowy A-18b „Uwaga dzikie zwierzęta” warto zdjąć nogę z gazu i w czasie jazdy obserwować pobocze. Jadący z nadmierną prędkością kierowca może nie mieć wystarczająco dużo czasu, aby bezpiecznie zahamować i wykonać manewr ominięcia zwierzęcia, które nagle pojawi się na drodze.

Leśna zwierzyna zapuszcza się coraz częściej na ulice miast, co jest nie małym zaskoczeniem dla kierowców. Dziś rano płońscy policjanci zostali wezwani na skrzyżowaniu ul. Wyszogrodzkiej i Warszawskiej w Płońsku, gdzie chodził łoś. Z informacji jaką otrzymali funkcjonariusze wynikało, że dwa osobniki widziane były wcześniej w okolicy ul. Kolejowej i ogródka Jordanowskiego. Około godz. 6 kierowca osobowej skody o mały włos uniknął zderzenia ze zwierzęciem. Po kilkudziesięciu minutach spędzonych na posilaniu się i odpoczynku łoś bezpiecznie opuścił teren miasta.

Kiedy już dostrzeżemy przy drodze dzikie zwierzę, powinniśmy natychmiast zwolnić. Pamiętajmy, ze zwierzęta są nieobliczane i w każdej chwili mogą wbiec na drogę, pod koła samochodu, a zazwyczaj chodzą w stadzie. Znajdującemu się na jezdni nieoczekiwanemu „gościowi” pozwólmy spokojnie przejść na drugą stronę.

Jeżeli dojdzie do wypadku z udziałem dzikiej zwierzyny, należy zjechać na pobocze, włączyć światła awaryjne i zabezpieczyć miejsce zdarzenia trójkątem ostrzegawczym. Trzeba pamiętać o zachowaniu ostrożności w stosunku do zwierzęcia, gdyż ranne może być niebezpieczne. Następnie należy wezwać pomoc i poprosić Policję o zawiadomienie służb leśnych w celu udzielenia pomocy rannemu zwierzęciu lub usunięcia go z drogi.

 

IP, KPP