niedziela, 1 października, 2023
AktualnościAktualności z GminGaleria

W Nadleśnictwie Przasnysz o ochronie przeciwpożarowej z uczniami szkoły podstawowej

 

22 czerwca, uczniowie klas 3-5 ze Szkoły Podstawowej w Nowej Krepie odwiedzili siedzibę Nadleśnictwa Przasnysz w celu poznania nowoczesnego systemu detekcji dymów, który czuwa nad bezpieczeństwem lasów.

Na początku obejrzeli film opowiadający o nowoczesnych metodach ochrony przeciwpożarowej lasu, stosowanych na terenie Lasów Państwowych. Dowiedzieli się z niego, że w Polce dochodzi do ok. 9 tys. pożarów rocznie, z czego aż 40% to podpalenia. Choć na terenie lasów w zasięgu Nadleśnictwa Przasnysz rocznie wybucha ich przeciętnie kilka, to ochrona przeciwpożarowa jest tu równie ważnym elementem, jak w nadleśnictwach, gdzie pożarów jest znacznie więcej.
W 2022 r. dzięki środkom unijnym w ramach projektu „Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów” zainstalowano na wieżach w Nadleśnictwie Przasnysz przeciwpożarowych kamery. Wdrożono też system do automatycznej detekcji dymu. Kamery umożliwiają obserwację terenów leśnych w promieniu ok. 20 km. Sygnał z kamery umieszczonej na szczycie dostrzegalni jest przesyłany radiowo do Punktu Alarmowo-Dyspozycyjnego mieszczącego się w siedzibie Nadleśnictwa, gdzie dyspozytor obserwuje i analizuje obraz.
Na koniec uczniowie zobaczyli wieżę przeciwpożarową, która ma 45 metrów wysokości i znajduje się za budynkiem nadleśnictwa. Choć nie można było na nią wejść, to wszyscy byli chętni.

IP, Magdalena Kaczyńska
Fot. Nadleśnictwo Przasnysz