Nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Polityka Prywatności    ROZUMIEM

REKLAMA

Wilki w przasnyskich lasach żywią się dzikimi zwierzętami

Z Jackiem Szwedą, leśniczym na terenie Nadleśnictwa Przasnysz rozmawiamy o wilkach i ich występowaniu w naszym regionie. Nasz rozmówca daje również wskazówki, jak należy zachować się, w sytuacji kiedy spotkamy w lesie, właśnie wilka.

– Czy można spotkać wilka w lasach powiatu przasnyskiego i na terenie nadleśnictwa Przasnysz?
– Na terenie powiatu Przasnysz i jednocześnie na terenie Nadleśnictwa Przasnysz można spotkać wilka, co jednak nie jest sprawą łatwą. Jest raczej kwestią przypadku. Należy też pamiętać, że nie wszystkie psowate spotkane w lesie czy na polach są wilkami. Sporą część z tych obserwacji można przypisać wałęsającym się psom oraz zdziczałym psom, które chętnie gonią zwierzynę na terenach leśnych i rolnych.


– Ostatnio w mediach pojawiła się swoista nagonka na wilki. Opisywane są ataki na zwierzęta hodowlane, a nawet ludzi, czy ta sytuacja wygląda naprawdę dramatycznie?
– Na terenie naszego Nadleśnictwa, gdzie kompleksy leśne nie mają charakteru puszczańskiego, sytuacja moim zdaniem nie jest dramatyczna. Wilki w lasach Nadleśnictwa Przasnysz żywią się dzikimi zwierzętami – przede wszystkim jeleniami, a w mniejszym zakresie sarnami i dzikami.

– Czy wilk, nawet bardzo wygłodniały, może zaatakować człowieka, w jakiej sytuacji może jeszcze zaatakować?
– O atakach na ludzi raczej nie ma mowy, choć oczywiście możliwości takiej nie można nigdy wykluczyć. Przypadki ataku na ludzi przez zwierzęta leśne mają oczywiście miejsce, ale są to najczęściej zwierzęta chore lub zupełnie zaskoczone, a także nie mające możliwości ucieczki.

– A co zrobić, gdy już podczas wędrówki spotkamy wilka?
– Na pewno zachować spokój i zależnie od tego, czy się boimy czy nie, dać znać o swojej obecności lub ewentualnie jeszcze się ukryć, gdy chcielibyśmy aby zwierzę się nie spłoszyło i dało się jeszcze poobserwować. Na pewno nie można panikować. Najczęściej dzikie zwierzęta uciekają po stwierdzeniu ludzkiej obecności.

– Istnieją rasy psów bardzo podobnych do wilka, jak zatem rozpoznać prawdziwego wilka?
– Oczywiście nie jest to łatwa sprawa. Podobne do wilka są: wilczak czechosłowacki, Alaskam malamut oraz siberian husky, ale również mieszańce ras zamieszkujących nasze domostwa. Niewątpliwie ma znaczenie, gdzie doszło do spotkania ze zwierzęciem i w jakich okolicznościach. Czy zwierzę było samo, czy w towarzystwie. Nie istnieje możliwość, aby wilki mieszały się razem z psami w grupach.

– Czego ludzie nie wiedzą o wilkach, a powinni?
– Wilki to bardzo inteligentne zwierzęta, które zdołały przystosować się do nowo panujących warunków środowiska, gdzie spotkanie z ludźmi nie są rzadkością. Wilki z natury są dość ciekawskimi zwierzętami – z reguły na widok człowieka nie reagują bezpośrednią i natychmiastową ucieczką. Czasem muszą zbliżyć się, aby rozpoznać obiekt lub poczuć woń intruza. Populacja wilka ciągle wzrasta, więc do spotkań wilka z człowiekiem będzie najprawdopodobniej dochodzić częściej.

– Dziękuję za rozmowę
– Dziękuję również

Rozmawiał: Szymon Wyrostek, fot. Maciej Jóźwiak, nadesłane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Slider