poniedziałek, 4 grudnia, 2023
AktualnościAktualności z GminGaleria

Wspaniały koncert w Bogdanach za nami [GALERIA]

 

Pełna widownia, piękna muzyka fortepianowa Fryderyka Chopina, Piotra Czajkowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Aleksandra Scriabina w wykonaniu młodych polskich talentów, sprzyjająca pogoda oraz doskonała organizacja i atmosfera sprawiły, że ponad dwugodzinny plenerowy koncert fortepianowy w Bogdanach Wielkich „Chopin en Vacances” okazał się wielkim sukcesem.

Partnerami, którzy zorganizowali sobotni koncert na terenie zabytkowego parku podworskiego w Bogdanach byli: Burmistrz Miasta i Gminy Chorzele Beata Szczepankowska i Prezes Stowarzyszenia “Dwór i park w Bogdanach Wielkich” Jan Maria Kłoczowski.
W sobotę, 10 lipca 2021 r. w bogdańskich plenerach na fortepianie zagrali niezwykle uzdolnieni młodzi polscy pianiści: Kamila Sacharzewska i Jan Nicewicz. Pomysłodawcami i organizatorami festiwalu odbywającego się cyklicznie od 2017 roku, są Michał Korsak h. Korsak prezes Fundacji „Ziemia Dobrzyńska” wraz z małżonką Beatą, Korsakowie z Wyręby.
Do udziału w festiwalu zapraszani są najwybitniejsi młodzi pianiści z kraju i zagranicy, w „wieku chopinowskim” – uczniowie i absolwenci szkół muzycznych oraz renomowanych wyższych uczelni muzycznych w kraju. Występy podczas „Chopin en Vacances”, to wakacyjna forma koleżeńskich spotkań muzycznych w gronie młodych, wybitnie uzdolnionych muzyków, swoistego rodzaju przypomnienie inspirujących, letnich wakacji młodego Fryderyka Chopina. Festiwalowy fortepian podróżuje wraz z organizatorami po polskich dworach, parkach podworskich lub letnich krajobrazach Mazowsza, Ziemi Dobrzyńskiej i Ziemi Łęczyckiej. Koncerty organizowane są w miejscach dawnych dworów szlacheckich zapisanych w zbiorowej pamięci Polaków jako ośrodki polskiej kultury i ciągłości narodowej tradycji.
Do Bogdan, na wyjątkową ucztę muzyczną w przepięknych plenerach zjechali mieszkańcy Gminy Chorzele, Powiatu Przasnyskiego i Regionu, byli również samorządowcy i przedstawiciele różnych instytucji, a wśród nich m.in.: Konrad Wojnarowski – radny województwa mazowieckiego, Łukasz Chrostowski – burmistrz Miasta Przasnysz, Łukasz Machałowski – zastępca burmistrza Miasta Przasnysz, Marek Brzeziński – wójt Gminy Czernice Borowe, Bogdan Stryjewski – Przewodniczący Rady Gminy Krzynowłoga Mała, Bożena Rudzińska – sekretarz Gminy Przasnysz, radni powiatowi: Zenon Szczepankowski i Rafał Gotowiec oraz chorzelscy radni miejscy: Wanda Jastrzębska, Paulina Stolarczyk, Michał Wiśnicki, Krzysztof Milewski, Radosław Zakrzewski, Mirosław Lewicki, jak również sołtysi.
Na gości, oprócz wspaniałych wystąpień młodych artystów, czekał również kącik promocyjny UMiG w Chorzelach, który zaopatrywał wszystkich chętnych w pamiątkowe eko-gadżety. Ponadto każdy mógł poczęstować się gorącą kawą, herbatą i słodkościami.
Na zakończenie tego niezwykłego koncertu Burmistrz Miasta i Gminy Chorzele podziękowała artystom, organizatorom, gospodarzowi miejsca Janowi Marii Kłoczowskiemu, wszystkim zaangażowanym w przygotowania oraz przybyłym gościom i zaproponowała, aby festiwal odbywał się w tym miejscu co roku.
– Uroki życia wiejskiego, zwyczaje i muzyka ludowa, piękno polskiego krajobrazu i będąca w pełnym, letnim rozkwicie przyroda oraz wspaniałe kulturalne tradycje polskiego szlacheckiego dworu i ziemiańskiego kulturalnego salonu, ukształtowały trwale wrażliwość i indywidualność artystyczną młodego Fryderyka. Pełne ciepła miejsce, wspaniali gospodarze, doskonała organizacja koncertu, wybitni młodzi pianiści i zaproszenie do kontynuacji festiwalu w przyszłości. Z uśmiechem będziemy wspominać koncert w Bogdanach Wielkich na Północnym Mazowszu – napisali tuż po nim organizatorzy całego cyklu koncertów w Polsce.

IP, UMiGCh, Fot. UMiGCh