Nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Polityka Prywatności    ROZUMIEM
mar-bud www

Wspólnie uczciliśmy pamięć Żołnierzy Niezłomnych [ZDJĘCIA]

 

16 października w Miejskim Domu Kultury w Przasnyszu odbyło się wręczenie Świadkom Historii statuetek – Sygnetów Niepodległości i Drzwi do Wolności. Następnie uczestnicy obejrzeli dwa filmy – „Sny stracone, sny odzyskane” oraz „Położna” – w ramach Retrospektywy Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci, imprezy organizowanej przez Arkadiusza Gołębiewskiego i od lat wspieranej przez Instytut Pamięci Narodowej. W uroczystości wziął udział Prezes IPN dr Karol Nawrocki. Partnerem wydarzenia był Powiat Przasnyski na czele ze starostą Krzysztofem Bieńkowskim.

Zanim rozpoczęły się w Przasnyszu pokazy filmów i uhonorowania Bohaterów, w pobliskim Pawłowie Kościelnym odsłonięta została pamiątkowa tablica upamiętniająca tragiczną śmierć żołnierzy Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja” z ostatniego Patrolu chorążego Stanisława Kakowskiego ps.” Kaźmierczuk”.
W uroczystościach uczestniczyły liczne poczty sztandarowe, żołnierze, rodziny ofiar jak również przedstawiciele parlamentu i władz samorządowych.
Sygnety Niepodległości i Drzwi do wolności to wyróżnienia dla świadków historii, bohaterów walki o wolność i tych, którzy nie bali się tej walki wspierać. „W tym sensie Retrospektywy to nasze prace badawcze. Przed przyjazdem w dane miejsce pracujemy z samorządowcami, lokalnymi historykami, szukamy w źródłach IPN-u osób, które walczyły w tych rejonach z bronią w ręku ale też dziesiątkom tych, którzy pomagali żołnierzom Podziemia Niepodległościowego i nierzadko spotykały ich za to represje. Czasem rodziny dopiero od nas dowiadują się, że wśród bliskich mają czy mieli bohatera. Te sprawy były bowiem latami skrywane i przemilczane. Lokalna społeczność zaczyna też lepiej rozumieć historie danych rodzin, bo można je odkłamać, pozbawić komunistycznych nakładek propagandowych” – mówi dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski.
Drzwi Wolności otrzymali ppor. Teresa Cichowska ps. „Drzazga” z domu Kołakowska, Anastazy Pszczółkowski, Lucjan Majkowski, Józef Keczmerski, Tomasz Budny, Paweł i Rozalia Sosnowscy oraz Aleksander Sosnowski.
Z kolei laureatami Sygnetów Niepodległości zostali Zakon Sióstr Klarysek Kapucynek z Przasnysza, Jerzy Miączyński ps. „Bohun”, „Szary”, Bronisław Gniazdowski ps. „Mazur” i komendant Edward Dobrzyński ps. „Orzyc”.
W ramach Retrospektywy Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci uczestniczy uroczystości mogli obejrzeć dwa filmy „Sny stracone, sny odzyskane” Arkadiusza Gołębiewskiego oraz „Położną” Mari Stachurskiej, która otrzymała Złotego Opornika na tegorocznym festiwalu NNW.
Dokumentalny film „Sny stracone, sny odzyskane” odsłania dramat polskich rodzin poddawanych surowym represjom, jakie stosowały władze wobec ludności cywilnej w odwecie za pomoc niesioną partyzantce niepodległościowej po 1944 r. Z kolei „Położna” opowiada historię Stanisławy Leszczyńskiej, która w nieludzkich warunkach obozu zagłady „Auschwitz-Birkenau” przyjęła ponad 3 tysiące porodów, nie tracąc żadnego dziecka.
Retrospektywy festiwalu odbywają się nieprzerwanie od dziesięciu lat. Zawitały ze swoim programem do blisko 60 miejscowości na terenie Polski oraz poza granicami kraju, w tym do Pragi, Paryża, Londynu i Chicago. W tym roku Retrospektywy Festiwalu NNW zostaną także zrealizowane m.in. w Baranowie Sandomierskim, Łochowie, Sieradzu i Lublinie.

IP, IPN, SPP
Fot. SPP

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama

juniak www2
juniak www2