wtorek, 28 listopada, 2023
AktualnościAktualności z GminGaleriaSzkoły

Wycieczka edukacyjna Grunwald – Olsztyn uczniów ze Szkoły Podstawowej w Ulatowie-Adamach [ZDJĘCIA]

15 czerwca odbyła się wycieczka edukacyjna na pole bitwy pod Grunwaldem oraz do Olsztyna. Wycieczka rozpoczęła się od przejazdu na pola Grunwaldu. To tam w 1410 roku rozegrała się jedna z największych bitew w średniowiecznej Europie.

Starcie odbywało się pomiędzy zakonem krzyżackim, a rycerstwem polskim i litewskim. Walka zakończyła się przegraną Krzyżaków. Co roku odbywa się tu inscenizacja bitwy pod Grunwaldem, co pozwala pamiętać o poległych tam rycerzach oraz znaczeniu historycznym jakim było przerwanie ekspansji Krzyżaków na ziemiach polskich. Pod opieką lokalnego przewodnika zwiedziliśmy pole, pomnik, muzeum oraz obejrzeliśmy fragment filmu na temat tej bitwy.
Następnie grupa odwiedziła Olsztyn. Tam, odbyliśmy na spacer w centrum miasta oraz zwiedziliśmy Zamku Kapituły Warmińskiej. Budowla reprezentuje styl gotycki z XIV wieku. Jego najbardziej znanym mieszkańcem był Mikołaj Kopernik, który był administratorem zamku pomiędzy 1516, a 1521 rokiem. We wnętrzu zamku można podziwiać stałą wystawę kopernikowską. Najbardziej niezwykłym przedmiotem jaki tam znajduje się jest tablica astronomiczna – najprawdopodobniej dzieło samego Mikołaja Kopernika. Zamek zwiedzaliśmy z przewodnikiem a następnie uczestniczyliśmy w warsztatach na temat Układu Słonecznego. Uczniowie mieli możliwość wykonania wspaniałych prac plastycznych. Wszyscy świetnie się bawili.
Kolejnym punktem naszego wyjazdu był seans w Planetarium pt. „Ziemia, Księżyc i Słońce” . Co dzieje się na niebie? Dlaczego świeci Słońce i do czego można je wykorzystać? Jak zmieniają się pory dnia i roku? Na te i inne nurtujące pytania w prosty i zabawny sposób odpowiedział seans ukazując, w jaki sposób Słońce i Księżyc determinują rytm życia na Ziemi. Ostatnim punktem wyjazdu było obejrzenie filmu w kinie ,,Helios” również w Olsztynie. Uczniowie klasy pierwszej i drugiej obejrzeli film pt: ,,Foki kontra rekiny”. Uczniowie klas starszych obejrzeli film pt.: Jurassic World: Dominion.
Wyjazd był bardzo udany, świetnie spędziliśmy wspólnie czas oraz dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy.

IP, SPU-A