Nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Polityka Prywatności    ROZUMIEM
mar-bud www

Z regionu. Kliknęła w wysłany link – straciła 7500 złotych – włączmy myślenie podczas internetowych zakupów!

W dalszym ciągu przypominamy o zachowanie ostrożności podczas internetowych transakcji! Niestety, nasze apele nie trafią do wszystkich. 31-latka straciła 7500 złotych, po tym, jak kliknęła w wysłany link przez oszustów i podała dane do bankowości internetowej oraz karty płatniczej. Chrońmy swoje oszczędności i nie udostępniajmy nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej oraz haseł do konta lub danych karty płatniczej. Nie klikajmy bez zastanowienia w nieznane linki!

Dziś oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce otrzymał zgłoszenie o oszustwie internetowym. Z relacji zgłaszającej wynikało, że na jednym z portali ogłoszeniowych wystawiła na sprzedaż torebkę. Po niedługim czasie z 31-letnia mieszkanka naszego powiatu za pośrednictwem popularnego komunikatora skonstatowała się potencjalna kupująca, która wysyłania kobiecie link przez który transakcja miała zostać sfinalizowana. Następnie 31 – latka została przekierowana na stronę łudzącą podobną do strony jej banku, gdzie wpisała niezbędne dane do logowania na swój rachunek bankowy.

To wszystko spowodowało, że oszuści przejęli dostęp do jej środków finansowych. Po kilkudziesięciu minutach 31-latka zorientowała się, że z jej konta zniknęło 7500 złotych.

Apelujemy o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci!

Nie klikajmy bez zastanowienia w nieznane linki! Zachowajmy ostrożność po otrzymaniu linku z przekierowaniem do innej witryny internetowej, szczególnie jeżeli przenosi ona nas do stron logowań do kont bankowych, portali społecznościowych czy aukcyjnych. Nie udostępniajmy swoich poufnych danych m.in. numeru PESEL, numeru karty płatniczej czy kodu CVV. Należy również zweryfikować nadawcę otrzymanej wiadomości. W tym celu można przeanalizować adres strony. Często są one tworzone przez oszustów i do złudzenia przypominają istniejące legalne witryny. Różnić się mogą jednak jedną literą, kropką czy podkreślnikiem.

Pamiętajmy, że zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym to my sami w pierwszej kolejności musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych danych osobowych oraz finansów.

Bądźmy ostrożni w przypadkach, kiedy potencjalny kupujący, bądź sprzedający chce przeprowadzać transakcję za pośrednictwem aplikacji poprzez przesłane linki. Dla swojego bezpieczeństwa korzystajmy z bardziej tradycyjnych metod.np. zwykłego przelewu na konto. Być może to wydłuży transakcję, ale z pewnością będzie bardziej bezpieczne.

Prosimy o przekazywanie tego rodzaju ostrzeżeń członkom swoich rodzin i znajomych.

IP, KPP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama

juniak www2
juniak www2