środa, 4 października, 2023
AktualnościAktualności z Gmin

Z regionu. Oszustwo na Blik. Kobieta straciła 700 złotych

Makowscy policjanci kolejny raz ostrzegają przed wyłudzeniami z wykorzystaniem systemu płatności mobilnych (BLIK). Najczęściej oszuści włamują się na konto na profilu społecznościowym, podszywają pod znajomych i proszą o udostępnienie kodu BLIK. Wczoraj kolejna mieszkanka pow. makowskiego straciła w ten sposób pieniądze.

Oszukana kobieta otrzymała wiadomość na popularnym komunikatorze od swojej przyjaciółki. Poproszona o pożyczkę za pomocą płatności mobilnej, wygenerowała kod BLIK i zatwierdziła przelew na kwotę 700 zł.

Pamiętajmy, aby każdą korespondencję, prowadzoną za pomocą profili społecznościowych należy traktować z dużą ostrożnością i rozwagą. Jeśli otrzymasz wiadomość od znajomych zadzwoń do tej osoby i potwierdź prośbę o pożyczkę.

Oszustwo „metodą na BLIK” polega na tym, że osoba logując się do swojego banku, musi wygenerować w aplikacji kod do płatności telefonem, a następnie przesłać go „znajomemu”. Niestety w przeciwieństwie do płatności przelewem, transakcji dokonanych za pomocą tego kodu nie można cofnąć, przestępca natychmiast go wykorzystuje do wypłaty pieniędzy.

Pamiętajmy również, żeby nie podawać nikomu danych do logowania na konto bankowe, nie przekazywać obcym osobom kodów do płatności mobilnych (BLIK). Zadbajmy także o odpowiednie zabezpieczanie swoich danych osobowych oraz profili i komunikatorów.

IP, KPP