Zajęcia poświęcone dezinformacji, fake newsom i z radzenie sobie z zalewem fałszywych informacji


Dzięki współpracy Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Chorzelach i Publicznej Szkoły Podstawowej im. Ojca Honoriusza Kowalczyka w Duczyminie uczniowie klasy VI oraz klas VIIIa i VIIIb wzięli udział w zajęciach poświęconych dezinformacji, fake newsom i z radzenie sobie z zalewem fałszywych informacji dotyczących wojny, która Rosja toczy z Ukrainą.
Celem zajęć było: zwiększenie wiedzy na temat działań dezinformacyjnych, zwiększenie umiejętności odróżniania informacji prawdziwych od fałszywych.
Uczniowie zapoznali się z przygotowaną prezentacją, rozwiązywali zadania pomagające odróżnić fake newsy od prawdziwych wiadomości, dzielili się swoimi doświadczeniami w radzeniu sobie z napływem fałszywych informacji.
Zajęcia były prowadzone w ramach Tygodnia z Internetem. Corocznej kampania promującej umiejętności cyfrowe i wartościowe zasoby oraz narzędzia świata cyfrowego. Tematem przewodnim w roku 2022 jest: „Uwaga: dezinformacja!”
W roku 2022 kampania zbiegła się w czasie z wojną, jaka toczy się za naszą wschodnią granicą w wyniku inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Jednym z elementów tej wojny jest nasilenie się zjawiska dezinformacji polegającego między innymi na celowym rozpowszechnianiu nieprawdziwych, wprowadzających w błąd, często bardzo szkodliwych informacji. Celem takich działań jest skłócanie społeczeństw, wywoływanie poczucia zagrożenia i pogłębianie społecznych podziałów. Przed dezinformacją można się bronić, przede wszystkim poprzez uczenie się (i uczenie innych) jej rozpoznawania. Pomogą nam w tym narzędzia służące do weryfikacji informacji, jakie do nas docierają, a przede wszystkim ćwiczenie postawy uważności podczas korzystania z mediów oraz rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia.
IP, FBD
Fot. Filia Biblioteczna MGBP w Duczyminie