Nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Polityka Prywatności    ROZUMIEM
mar-bud www

Zakończenie szkolenia klas mundurowych [ZDJĘCIA]

 

17 września br zakończyło się tygodniowe szkolenie dla klas o profilu mundurowym z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce organizowane przez patronacką Jednostkę Wojskową – 2. Ośrodek Radioelektroniczny w Przasnyszu.

Podczas zakończenia szkolenia uczniowie wspólnie stwierdzili, że tydzień spędzony w koszarach był niepowtarzalną okazją do poznania wojskowej rzeczywistości, a zajęcia poprowadzone przez żołnierzy były dla nich cennym doświadczeniem, zwłaszcza w kontekście planów podjęcia służby w Wojsku Polskim. Podczas zbiórki Dowódca 2. Ośrodka Radioelektronicznego – płk dypl. Bogusław Postek dokonał wręczenia listów gratulacyjnych czterem wyróżniającym się uczniom: Michałowi Adamowskiemu, Patrykowi Berkowskiemu, Szymonowi Sienkiewicz oraz Dawidowi Zakrzewskiemu. Podsumowując szkolenie stwierdził, że: „Podjęcie współpracy na linii zarządzanego przeze mnie Ośrodka z Zespołem Szkół Zawodowych nr 2 w Ostrołęce zaowocowały zakwalifikowaniem się szkoły do projektu edukacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach jednolitego, kompleksowego i przede wszystkim spójnego z wymogami wojskowymi programu nauczania, którego efektem są realne korzyści płynące zarówno dla całego społeczeństwa, uczniów jak również szkoły. Po zakończeniu swojej edukacji możecie liczyć na przywileje związane z wstąpieniem do armii. Dodatkowe premiowanie podczas naboru do wojskowych uczelni, czy np. możliwość odbycia skróconej służby przygotowawczej – do czego już dzisiaj serdecznie Was zachęcam to tylko niektóre z bonusów Wam przysługujących. Osobiście uważam, że dla mnie jako dowódcy patronackiej jednostki wojskowej najważniejszym jest: zaszczepienie w młodym pokoleniu postaw patriotycznych, odpowiednie przygotowanie młodzieży do ochotniczego pełnienia służby wojskowej oraz docelowo wsparcie systemu odbudowy zasobów rezerw osobowych Sił Zbrojnych RP. To właśnie kształcenie i wychowanie służy rozwijaniu u młodzieży poczucia odpowiedzialności, miłości ojczyzny oraz poszanowania polskiego dziedzictwa kulturowego.Podczas inauguracji szkolenia zaapelowałem do waszych instruktorów, by podczas realizacji zadań z zakresu wychowania patriotycznego zwrócili szczególną uwagę na różne kierunki działań dostosowane do waszego środowiska społecznego. My jako Ośrodek staramy się zaszczepiać te wartości już u najmłodszych dzieci realizując spotkania zapoznawcze i promujące służbę wojskową, po to, by budzić przywiązanie do Ojczyzny, do swego regionu, miasta, rodziny. Jak widać można to czynić na wiele różnych sposobów a jednym z nich jest właśnie organizacja obozu dla Certyfikowanych Klas Mundurowych. Życzę Wam wszystkim samych sukcesów dydaktycznych i mam nadzieję do zobaczenia w przyszłym roku podczas szkolenia w ramach Służby Przygotowawczej.”

Cały pobyt młodzieży z klas wojskowych był dokładnie zaplanowany, zgodnie z trybem żołnierskiego życia. Istota przerabianych treści programowych sprowadzała się w głównej mierze do zapoznania i nauczenia uczniów planowania, organizowania oraz realizacji szkolenia na szczeblu drużyny i plutonu. Zakres tematyczny zajęć szkoleniowych obejmował zasady posługiwania się bronią i praktyczny trening strzelania z karabinku pneumatycznego, terenoznawstwo, rzuty granatami ćwiczebnymi na odległość, udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanym, ochronę przeciwchemiczną, a także musztrę zespołową.

IP, AM, fot. D. Bojarska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama

juniak www2
juniak www2