Nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Polityka Prywatności    ROZUMIEM
mar-bud www

Zakup profesjonalnego projektora cyfrowego szansą rozwoju MDK

Podczas sesji sejmiku radni województwa mazowieckiego podjęli decyzję o dofinansowaniu projektu ”Kino wraca do Przasnysza. Zakup profesjonalnego projektora cyfrowego”. Jest to kolejny krok w organizacji nowoczesnego kina w Przasnyszu.

– Nasz wniosek został doceniony przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Dzięki dofinansowaniu, Miasto zakupi profesjonalny cyfrowy projektor kinowy. Wnioskowaliśmy o dofinansowanie 200 tys. złotych, gdzie wartość projektora, to koszt ok. 300.000 zł. Profesjonalne i dobrej jakości kino, staje się rzeczywistością – mówi Łukasz Machałowski, wiceburmistrz Przasnysza.

Kino w Przasnyszu jest od lat jedną z najbardziej pożądanych przez mieszkańców inwestycją. Odkąd istniejące od lat czterdziestych XX wieku Kino ŚWIATOWID wraz z niedokończonym procesem cyfryzacji i zmianą dystrybucji filmów w Polsce z kliszowej na cyfrową, zakończyło funkcjonowanie w roku 2014. Od tamtej pory mieszkańcy miasta zmuszeni są do korzystania z oferty kin w innych miejscowościach.

– Szansy na powrót prawdziwego kina do Przasnysza upatrywać należy jednak w infrastrukturze Kina Światowid pozostającej w przasnyskim MDK. Kino obecnie posiada na wyposażeniu cyfrowe nagłośnienie systemu Dolby Digital 5.1, profesjonalny zwijany ekran kinowy oraz klimatyzację kabiny projekcyjnej zakupione w 2010 i 2011 roku w ramach programu Cyfryzacji Kin prowadzonego w przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Sprzęt ten mimo upływu lat znakomicie nadaje się do użycia. Jest kompatybilny z cyfrowymi systemami projekcji – mówi Magdalena Król – Piórkowska, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu.

Szansa pozyskania projektora cyfrowego z programów operacyjnych Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej była zamknięta z dwóch powodów. PISF w programach operacyjnych stara się głównie dbać o istniejące już kina. By złożyć wniosek o dofinansowanie wspierające rozwój kin trzeba się zwykle wykazać funkcjonowaniem kina. Liczy się tam liczba projekcji, liczba widzów, procent filmów polskich, europejskich itd. Możliwość pozyskania części środków na zakup projektora cyfrowego do nie funkcjonującego kina jest znikoma. Inną niekorzystną dla przasnyskiego kina okolicznością jest fakt odrzucenia w 2013 roku przyznanych przez PISF środków na zakup takiego projektora.

W 2019 i w 2020 r. firma zewnętrzna przy współpracy MDK organizowała również kilka seansów nowości filmowych w Sali Widowiskowej MDK Przasnysz i odzew lokalnej społeczności również był bardzo pozytywny. Seanse organizowane były w całodniowy cykl poczynając od przedpołudniowych animacji dla dzieci a kończąc na wieczornych seansach. Również te spotkania odwiedziło kilkuset zainteresowanych. Niezwykłym wręcz powodzeniem cieszyły się również niektóre projekcje organizowane przez Kino za Rogiem. Projekcje filmów „Zimna wojna”, „Kler” czy „Twój Vincent” wypełniały po brzegi niewielką salę w MDK. Trzeba było je powtarzać wielokrotnie by mogli te filmy zobaczyć wszyscy chętni. Również plenerowe seanse kinowe cieszą się zawsze dużą frekwencją mieszkańców. We wszystkich tych przypadkach widać było, że społeczność lokalna ma ogromną potrzebę obcowania z dobrym współczesnym kinem.

– Daje to jednak szansę szukania możliwości uruchomienia stałych projekcji obejmujących nowości filmowe. Należy zaznaczyć, iż istnienie kina daje ogromne możliwości wzbogacenia oferty kulturalno-rozrywkowej dla mieszkańców ale jest równie istotna pod względem edukacyjnym i rozwojowym dla całej społeczności Przasnysza.
Pozyskanie wyżej wymienionego sprzętu stwarza szanse uratowania historycznej z punktu widzenia Przasnysza instytucji jaką jest Kino Światowid. To część dziedzictwa kulturowego naszego miasta. Chcemy zrobić wszystko aby Miejski Dom Kultury miał kino cyfrowe z prawdziwego zdarzenia – mówi Magdalena Król – Piórkowska, dyrektor przasnyskiego MDK.

IP, MKP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama

juniak www2
juniak www2