Zapraszamy na wystawę „Historia zaklęta w kamieniu”


Zapraszamy na wystawę „Historia zaklęta w kamieniu”, która zakończy się finisażem 29 kwietnia o godz. 17:00 . Wystawę można oglądać od 11 kwietnia. Poniżej parę słów o właścicielu kolekcji.
Łukasz Rosiak jest szczęśliwym mężem i ojcem dwójki dzieci. Mieszka i pracuje w Przasnyszu. Pasja do Paleontologii i skamielin narodziła się kiedy był jeszcze dzieckiem.
– Pamiętam jako prezent gwiazdkowy od rodziców dostałem figurki dinozaurów. Potem pierwsza książka i pierwszy wypad na pobliską piaskownie. Radość była ogromna kiedy okazało się, że to co na ilustracjach w książce wygląda tak samo jak znalezione przeze mnie „kamienie”. Tak zaczęło się regularne eksplorowanie pobliskiej piaskowni i
Kilka lat temu, przypadkowo znaleziony przez mojego tatę fragment jurajskiego Amonita sprawił, ze pasja do skamielin odżyła na nowo. Zacząłem eksplorować pobliskie żwirownie oraz pogłębiać wiedzę na temat tego co nas otacza w około. Początkowo zbierałem tylko skamieniałości polodowcowe, z czasem zacząłem zapuszczać się dalej na południe kraju w poszukiwaniu okazów z innych okresów.
Obecnie kolekcja liczy kilkaset okazów ( nie znam dokładnej liczby). Dominują w niej okazy sylurskie i ordowickie z pobliskich żwirowni, oraz górnej kredy (Nasiłów k, Kazimierza Dolnego). W szczególności interesują mnie zwierzęta takie jak trylobity, koralowce i łodzikowce, co nie znaczy że w kolekcji nie mam innych przedstawicieli gatunków i okresów. W przyszłości dążę do stworzenie kolekcji która będzie zawierać najważniejszych przedstawicieli fauny i flory ze wszystkich okresów w dziejach ziemi.
Część prezentowanych okazów pochodzi również z południowej i północnej części Polski jak również z Czech, Niemiec, Francji, Estonii, Rosji, Szwecji, czy Maroka – mówi
Łukasz Rosiak
W imieniu organizatora tej wystawy oraz autora kolekcji, pragniemy serdecznie podziękować wielu osobom za ich wkład w powstanie tej ekspozycji.
– firmie Inter-Bor za możliwość eksploracji w/w żwirowni,
– mojemu przyjacielowi Jakubowi Śladowskiemu, studentowi geologii w Warszawie, mieszkającemu w Olsztynie, za „merytoryczna opiekę” na informacjami zawartymi na planszach,
– Kai Bielskiej z Olsztyna, autorce udostępnionej grafiki do plakatu,
– Panu Adamowi Stawickiemu kolekcjonerowi ordowickich gąbek,
– Januszowi Kucharskiemu i Januszowi Mickiewiczowi za okazy które niezwykle wzbogaciły moją kolekcję
– Stronie www.kamyk.pl za możliwość udostępnienia ilustracji,
Oraz wszystkim tym którzy pomogli mi i przyczynili się do powstania tej wystawy.
IP, MHP