Nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Polityka Prywatności    ROZUMIEM

REKLAMA

Slider

Zmarł ojciec Tomasz Wójciak CP

Z wielkim żalem informujemy, że zmarł nasz współbrat o. Tomasz Wójciak. Duszpasterz, misjonarz w RPA i wieloletni kustosz sanktuarium pasyjnego w Jaromierzycach w Republice Czeskiej. Ostatnio przebywał w naszej zakonnej infirmerii zmagając się z chorobą nowotworową, która nie odebrała mu jednak ewangelicznego ducha i apostolskiego zapału.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się dnia 28 kwietnia 2021 r. w kościele pasjonistów w Przasnyszu. O godzinie 11.30 – Różaniec, a o godz. 12.00 Msza pogrzebowa, po której doczesne szczątki o. Tomasza zostaną złożone w krypcie kościoła.

– Jak bardzo mi smutno! Z o. Tomaszem współpracowałem bardzo blisko w latach dziewięćdziesiątych. Prowadził wówczas stałą rubrykę w „Ziemi Przasnyskiej”, a ja przez dwa lata byłem jej redaktorem naczelnym. O. Tomasz organizował w kościele pasjonistów świetne koncerty „Wesoło a nabożnie”, które pozostaną w pamięci wielu przasnyszan. Był charyzmatyczną osobowością. Jakiś czas temu spotkaliśmy się w domu Jacka Piotrowskiego. Była okazja do odświeżenia wspomnień z dawnych lat. I choć choroba bardzo go zmieniła zewnętrznie, rozmawiało się z Nim, jakby rozdzieliły nas nie lata, a tylko tygodnie – powiedział Piotr Kaszubowski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej.

Urodził się dnia 14 września 1966 r. w Raciążu. Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego w Raciążu i zdaniu egzaminu dojrzałości wstąpił w 1985 roku do postulatu Zgromadzenia Męki Jezusa Chrystusa (oo. Pasjonistów). Po dwóch latach rozpoczął nowicjat w Sadowiu-Golgocie, który zakończył złożeniem w 1988 roku pierwszych ślubów zakonnych. Po nich kontynuował studia teologiczne na Bobolanum w Warszawie. Profesję wieczystą złożył 14 września 1991 r. i tego samego dnia przyjął święcenia diakonatu. Na kapłana został wyświęcony po ukończeniu studiów dnia 29 czerwca 1992 r. w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli przez abpa Józefa Kowalczyka – Nuncjusza Apostolskiego.

Po święceniach kapłańskich przez sześć lat posługiwał w naszym klasztorze w Przasnyszu, angażując się w różne dzieła apostolskie. Już od czasu studiów pragnął podjąć pracę misyjną. Marzenie to udało się zrealizować w 1998 roku, kiedy to wyjechał do Republiki Południowej Afryki. Tam we współpracy z zakonnikami z prowincji św. Patryka (Irlandia) pracował w misji Maria Ratschitz (diec. Dundee).

Posługę misyjną zakończył w 2004 roku, w związku z wycofaniem się pasjonistów irlandzkich z tej misji. Po rocznym urlopie (rok sabatyczny), który spędził w Ziemi Świętej i Włoszech, został w roku 2005 skierowany do klasztoru pasjonistów w Jaromierzycach w Republice Czeskiej. Od roku 2010 był przełożonym tego klasztoru i proboszczem powierzonych pasjonistom parafii.

W roku 2014 zaczęły się jego problemy zdrowotne, które na przełomie 2015 i 2016 roku spowodowały konieczność hospitalizacji w Łodzi. Wykryty wówczas nowotwór i podjęte leczenie nie pozwoliły mu na powrót do Czech. Decyzją prowincjała został skierowany w październiku 2016 r. do wspólnoty zakonnej w Rawie Mazowieckiej. Pogarszający się stan zdrowia i podjęte leczenie skłoniły władze zakonne do przeniesienia go 1 października 2018 roku do naszej zakonnej infirmerii w klasztorze w Łodzi.

Przez ostatnie lata zmagał się z nawrotami choroby i podejmował wyniszczającą chemioterapię, ale pomimo wszystko nie tracił ducha. W tym czasie zaangażował się w promocję idei misyjnej w Polsce oraz przygotował i wydał książkę o św. Pawle od Krzyża w językach: polskim, czeskim i ukraińskim. Do końca zaangażowany w życie Zgromadzenia, swoje cierpienia i modlitwy ofiarowywał w intencji prowincji zakonnej. Zmarł w szpitalu w łodzi 24 kwietnia 2021 roku.

IP, www.passio.info.p, fot. www.passio.info.p

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Slider